Vesuv (italsky Monte Vesuvio) je činný stratovulkán na Apeninském poloostrověItálii. Sopka se vypíná 1 279 metrů nad Neapolským zálivem. Je jednou z činných sopek na evropské pevnině, další např. Etna.

Vesuv je jednou z nejznámějších sopek světa. Základ Vesuvu tvoří sopka Monte Somma, která má své počátky tisíce let zpět. Dnes je kaldera Monte Sommy zaplněna a původní hora tvoří hřeben táhnoucí se od východu k západu. Tento hřeben omezuje odtok lávy a odvod části pyroklastik. Podle Monte Sommy se jmenuje také jeden ze sopečných tvarů, tzv. somma. Za posledních 17 tisíc let se událo osm velkých erupcí doprovázených ohromným proudem a přívalem pyroklastik. Jednou z nich je erupce z 24. srpna roku 79 našeho letopočtu, kdy zanikla města Pompeje, HerculaneumStabie. Tento žhavý oblak pyroklastik zahubil tisíce lidí, včetně Plinia staršího. Událost to byla natolik hrůzná, že ji popsalo mnoho autorů, včetně Plinia mladšího, synovce výše uvedeného Plinia. Podle toho je taková exploze nazývána pliniovskou nebo též plinijskou explozí. Krátké erupce byly od roku 79 následovány častějšími relativně delšími explozívními a efuzivními erupcemi začínajícími v roce 1631 a končícími prozatím rokem 1944. Erupce z roku 1631 byla nejsilnější od roku 79. Charakterizovaly ji zničující pyroklastické výrony, které způsobily škody široko daleko. V okolí sopky jsou časté úniky sopečných plynů.

Pod Vesuvem leží nejen velkoměsto Neapol, ale je pod ním mnoho dalších měst a vesnic. V potenciálně ohrožené oblasti zahrnující několik desítek kilometrů žije několik miliónů lidí.

Do poslední chvíle by mě nenapadlo, že na jednu z nejznámějších činných sopek světa polezu pěšky. Jednak jsem si říkal, že bych nenašel cestu, protože na Vesuv asi žádná turistická značka nevede, za druhé jsem netušil, že to lze časově zvládnout za odpoledne. Nakonec jsem to zkusil. A stálo to za to.

Jak se tam dostat

Jeďte za 2 eura z neapolského nádraží Garibaldi soukromou železnicí Circumvesuviana. Vystupte na stanici vlaku Ercolano-Scavi. Pokud nechcete jít pěšky, od vlakové stanice jezdí až těsně pod vrchol autobus. Zpáteční lístek stojí čtyři eura. Až téměř těsně pod vrchol se dá také vyjet i autem.

Vstupné

Platí se ve stánku cestou ke kráteru. Vstupenka pro dospělého přijde na 6,50 eura. Studenti platí 4,5 eura.

Další služby

V pokladně národního parku je možné koupit i drobné občerstvení, pití a suvenýry, např. lahev vína z vinic na svahu Vesuvu. Lze si i zaplatit průvodce, který se skupinou navštíví místa u kráteru, kam se jinak turista sám nedostane.

Turistické cíle v okolí

Poblíž Vesuvu je možné navštívit i vykopávky v Pompejích nebo v ještě bližším Herculaneu, ale vyplatí se věnovat každé atrakci celý den.

Kde se v okolí vykoupat

Příležitosti ke koupání se najdou na celém pobřeží v zálivu pod Vesuvem jižně od Neapole, ale vyhlášeným letoviskem je hlavně nedaleké město Sorrento. Na břehu tam sice vystupují jako hradba zubaté skalní útesy, ale i mezi nimi se najdou písečné pláže.